Publikováno: 20. 2. 2024

Nizozemsko plánuje Národní muzeum otroctví

Muzeum se má věnovat nizozemské roli ve světovém obchodu s otroky

Nizozemsko plánuje Národní muzeum otroctví

Nizozemsko v posledních letech podniká řadu projektů, v rámci kterých se snaží vypořádat se svou koloniální minulostí, zejména s obdobím "zlatého věku" v 17. století, kdy byl ekonomický rozmach země z velké části podporován pracovní sílou otroků a drancováním zámořských kolonií. Již v roce 2021 uspořádalo Rijksmuseum rozsáhlou výstavu na téma otroctví v minulosti i dnes, která byla pak v putovní podobě instalována v úřadech OSN v řadě zemí. V roce 2018 muzeum Mauritshuis přemístilo na míň významné místo sochu koloniálního správce Brazílie, po kterém bylo muzeum pojmenováno.

V roce 2030 plánuje země otevřít muzeum věnované nizozemské roli ve světovém obchodu s otroky. Národní muzeum otroctví se bude nacházet v Amsterdamu a na celkových 9 tisíc metrech čtverečních představí téma otroctví v pěti časových etapách. Na výstavbu muzea bylo vládou určeno 27 milionů eur.

"Národní muzeum otroctví je důležitou součástí příběhu po čárce, po omluvě za roli nizozemského státu v dějinách otroctví," uvedl nizozemský premiér Rutte v prohlášení. „Chceme-li dát zadostiučinění minulosti a jít dál společně tady a teď, je naprosto nezbytné, abychom měli více a lepšího vhledu do těchto temných stránek historie. Muzeum otroctví v tom bude mít klíčovou roli jako centrum poznání a dialogu."

Celý článek zde.

Zdroj: theartnewspaper.com