Publikováno: 2. 5. 2022

Německo-ruské muzeum se přejmenovává

Pod tlakem válečných událostí na Ukrajině se muzeum zaměřené na historii moderních německo-ruských vztahů a odkazu druhé světové války přejmenovává na Museum Berlin-Karlshorst.

Zdroj: museum-karlshorst.de

Muzeum se nachází v budově bývalého sovětského velitelství, kde v noci z 8. na 9. května 1945 došlo na sovětskou žádost k opakovanému podpisu bezpodmínečné kapitulace nacistického Německa. Budova po válce sloužila jako sídlo Sovětské vojenské správy v Německu (SMAD) a následně Sovětské kontrolní komise (SKK). V roce 1967 zde byl otevřen památník s názvem Muzeum bezpodmínečné kapitulace fašistického Německa ve Velké vlastenecké válce, přičemž byl podřízen Ústřednímu muzeu sovětské armády.

Po odchodu sovětských vojsk a znovusjednocení Německa bylo s ohledem na německý závazek péče o místa paměti spojená s rudou armádou a jejím bojem s nacistickým Německem postaráno i o toto muzeum. To od roku 1995 neslo název Německo-ruské muzeum a jeho expozice i edukační programy se zaměřovaly jednak na reálie z bojů na východní frontě, tzv. velké vlastenecké války, v období 1941 až 1945, jednak na vývoj německo-sovětských vztahů od roku 1917 do roku 1990. Muzeum, které si kladlo za cíl být jedním z pilířů německo-ruského dialogu, bylo nyní s ohledem na vypuknutí války pod silným společenským tlakem. Muzeum navíc navázalo v minulých letech spolupráci také s ukrajinskými a běloruskými partnerskými institucemi, např. muzei druhé světové války v Kyjevě či Minsku. Tyto vazby jsou teď vlivem válečných událostí zpřetrhány.

Muzeum tak nově vystupuje pod názvem Muzeum Berlín—Karlshorst. Nápis na okolní zdi s názvem muzea, který byl nedávno posprejován, nahradí označení „Místo kapitulace, květen 1945“.

Stránky muzea: Museum Berlin-Karlshorst

Zdroj: berliner-zeitung.de, museum-karlshorst.de