Publikováno: 23. 2. 2018

Nejprogresivnější muzeum v Americe?

Nejprogresivnější muzeum v Americe?

Muzeum Crystal Bridges v americkém státě Arkansas přináší nový přístup k výstavám umění. Mezi klasické obrazy krajin například umístili neudržovaný trávník - respektive sochu Roxyho Paina, aby poukázali na kontrast divoké a kultivované přírody. 

Podle kurátorky muzea Mindy Besaw šlo o rozbití klasického prostředí "hladkých" olejomaleb a nastolení nových otázek. Anketa mezi návštěvníky ukázala, že pouhých 6% z nich hodnotilo umístění "trávníku" mezi krajinomalby z devatenáctého století negativně. 

Muzeum se v nově připravovaných výstavách chce zaměřit na umělecká díla původních obyvatelů USA, lidí různých etnik a žen - ve společnosti tvoří bílí muži ve skutečnosti menšinu a Crystal Bridges se rozhodli situaci reflektovat. A právě v tomto přístupu jsou pravděpodobně nejpokrokovější v celých Spojených státech.

Mezi některé další inspirativní počiny muzea Crystal Bridges patří třeba výstava umění z období Black Power (hnutí za práva černochů v 60. a 70. letech) nebo expozice kubánského homosexuálního malíře Felixe Gonzalez-Torrese.

Celý článek zde

 

Zdroj: www.washingtonpost.com/entertainment/museums/is-crystal-bridges-in-rural-arkansas-the-most-woke-museum-in-america/2018/02/08/f1f63028-0b60-11e8-8890-372e2047c935_story.html?utm_term=.d5fa35870cc0