Publikováno: 5. 1. 2023

Nejočekávanější muzea roku 2023

Portál MuseumNext přináší seznam nejvýznamnějších světových muzeí, kterých otevření nebo znovuotevření se plánuje v letošním roce.

Nejočekávanější muzea roku 2023

Portál MuseumNext přináší v novém roce seznam 10 světových muzeí, kterých otevření nebo znovuotevření po rekonstrukci se očekává v letošním roce. Řada z těchto projektů měla být přístupná návštěvníkům již v předchozích letech, ale z důvodu pandemie se jejich slavnostní otevření posunulo.

  • Mezinárodní afroamerické muzeum v Charlestonu (Jižní Karolína, USA) - muzeum afroamerické historie by se mělo v lednu 2023 otevřít na místě, kde kdysi stávalo Gadsden's Wharf, místo vylodění až 40 % všech otroků dovezených do severní Ameriky.
  • Velké egyptské muzeum v Káhiře - jedno z nejočekávanějších muzeí se mělo otevřít již v předchozích letech, zabránila tomu ale řada politických i finančních problémů. Aktuální termín otevření by měl být v první polovině roku.
  • Muzeum moderního umění ve Varšavě - nové sídlo významného polského muzea umění v podobě čtyřpatrového multifunkčního objektu s výstavními prostory, prostory pro konání akcí pro veřejnost nebo kinosálem bude slavnostně uvedeno do provozu v květnu 2023.
  • Muzeum robotů a AI v Soulu - nové muzeum v korejském hlavním městě si klade za cíl vzdělávat veřejnost v oblasti využití robotiky, kybernetiky a umělé inteligence, a podpořit tak místní vzkvétající průmysl v tomto odvětví.
  • Skotská národní galerie v Edinburghu - nové křídlo přistavěno k neoklasicistní budově galerie z roku 1859 přináší nový hlavní vchod, rozšířené výstavní prostory a novou podobu rozsáhlých zahrad v areálu.
  • Muzeum umění a fotografie v Bengalúru - rozsáhlé muzeum se bude soustřeďovat na prezentaci indického a jihoasijského umění. Ve sbírkách má muzeum kolem 60 tisíc uměleckých díl a fotografií, včetně několika plně digitálních, které jsou již ke shlédnutí na webových stránkách instituce.
  • Centrum vědy, vzdělání a inovací Richarda Glidera v New Yorku - nový objekt Amerického přírodovědného muzea se zaměří zejména na edukaci, ale nebudou chybět výstavní prostory nebo vivárium s více než 80 druhy motýlů. Centrum se má otevřít 17. února v rámci oslav 150. výročí založení muzea.
  • Manchesterské muzeum - muzeum ve správě Manchesterské univerzity prochází od roku 2021 rozsáhlou renovací včetně dvoupatrové nadstavby. Samostatný výstavný prostor tak dostanou například jihoasijské a východoasijské sbírky.
  • Muzeum umění v Busanu - muzeum umění v jihokorejské metropoli bude zaměřeno na digitální umění a přichází z řadou neobvyklých designových prvků, včetně například možnosti promítat obrazy na svou fasádu v podobě třírozměrné vlny. Předpokládá se velký úspěch a vysoká návštěvnost muzea, architektonické studio již začalo připravovat jeho druhou pobočku v Hong Kongu.
  • Muzeum holokaustu v Torontu - původně založeno v 80. letech třemi desítkami pamětníků, kanadské muzeum v posledních letech připravovalo komplexní změnu expozic, marketingu nebo designu s cílem zaměřit se více na mladé lidi. Muzeum chce také nadále působit jako centrum vzdělávání v tématu holokaustu.

Celý článek zde.

Zdroj: museumnext.com