Publikováno: 30. 8. 2017

Návštěvníci muzea poškodili 800 let starou rakev, když do ní vložili dítě kvůli fotografii

Prittlewell Priory je muzeum v městečku Southend-on-Sea ve Velké Británii, asi 40km jihovýchodně od Londýna. Jeden z exponátů - 800 let stará rakev z pískovce - byl poničen po tom, co do ní navštěvující rodina vložila dítě se záměrem pořídit si fotografii.

Podle oficiálního vyjádření nahrávají v muzeu kamery s uzavřeným okruhem, ze kterých není zcela jasně patrné, jak přesně k poškození exponátu došlo. Rodina z objektu odešla bez toho, aby nahlásili škody. Ty byly odhaleny později.

Tento případ je jen jedním z mnoha jemu podobných, kdy návštěvníci způsobili v muzeu škodu. K tomu nejčastěji dochází, když si pořizují fotografie, dotýkají se exponátů, nebo dovolí dětem být příliš blízko k exponátům. Tyto incidenty vyvíjejí tlak na kurátory nacházet balanc mezi zajištěním dostatečné bezpečnosti objektů a na druhé straně jejich zpřístupňováním.

V případě poničené rakve je škoda odhadována na pouhých £100. V jiných případech se ale škody mohou vyšplhat do statisíců až milionů korun.

Další příklady:

Poničené svítící dýně

USA, škoda $800,000

Více v článku Kusama Infinity Room Reopens at Hirshhorn Exhibition After Sculpture Damage zde

Umělecké dílo považovala návštěvnice za křížovku, kterou vyplnila

Německo, škoda $89,000

Více v článku 91-Year-Old Woman Fills in $89,000 Artwork She Thought Was Crossword Puzzle zde

Chlapec omylem srazil instalaci z Lega

Čína, škoda $20,000

Lego sculpture destroyed after child knocks over $20,000 statue an hour after it goes on display zde

Umělecké dílo připomínající dozvuky bujarého večírku uklidily uklízečky muzea

Itálie