Publikováno: 14. 6. 2022

Národní muzeum restauruje syrské artefakty

Až dvě desítky poškozených vzácných historických předmětů ze Sýrie dorazilo minulý týden do restaurátorských dílen Národního muzea. Nyní je v Česku čeká dokumentace a oprava.

@nm.cz

Národní muzeum v minulých dnech transportovalo ze Sýrie sbírkové předměty Národního muzea v Damašku určené k restaurování těmi nejlepšími odborníky z konzervačních a restaurátorských pracovišť Historického muzea Národního muzea (NM). Pokračuje tak pomoc při záchraně světového kulturního dědictví v Sýrii, kterou NM zajišťuje již 5 let na základě prvotního vládního programu Poskytnutí humanitární, rozvojové a rekonstrukční asistence v Sýrii v letech 2016–2019. Program nyní pokračuje díky vyhlášení Rekonstrukčního programu České republiky v regionu Blízkého východu v období 2022–2024. Vedle Sýrie se Národní muzeum podílelo na záchraně předmětů kulturní a historické hodnoty v Afghánistánu a v současnosti i na Ukrajině.

Jedná se o 20 převážně kovových artefaktů z doby bronzové (z období 2500–1500 př. n. l.) a z antiky. Mezi nejvzácnější předměty určené k restaurování patří například nálezy v podobě bronzových sošek, bronzová jehlice z Ugaritu a tři kamenné náhrobní reliéfy z Palmýry (dvě sochy žen a jedna socha muže). Zrestaurované předměty budou následně vystaveny v NM v rámci výstavy, která vznikne ve spolupráci s Generálním ředitelstvím pro památky a muzea Syrské arabské republiky. Nejpozději v roce 2023 pak budou artefakty navráceny zpět do Sýrie.

Národní muzeum také v rámci spolupráce se syrskými kolegy v roce 2019 získalo možnost archeologických průzkumů na lokalitě Tell Al-Shamiya nedaleko Latakie. Tým Archeologického oddělení NM zde zkoumá osídlení během doby bronzové až železné. Archeologicky je doložen časový úsek přibližně mezi lety 2100 až 700 př. n. l., přičemž je tato oblast velmi atraktivní právě tím, že dokumentuje život lidí po poměrně dlouhý časový úsek. Průzkum se zaměřuje mimo jiné na zjištění, co se zde odehrávalo právě ve 12. stol. př. n. l., kdy dochází v široké pobřežní oblasti k celkovému kolapsu, zaniká Ugarit a hroutí se další významná centra. Následující expedice na tuto lokalitu je plánována na říjen 2022 s cílem získat řadu nových dat k sídlištní struktuře, ale i přírodnímu prostředí.

Tisková zpráva k aktivitám NM při záchraně památek v Sýrii

Zdroj: nm.cz