Publikováno: 13. 7. 2023

Muzeum získalo od sběratelky celkem 184 vydání Babičky Boženy Němcové

Muzeum ve Františkových Lázních získalo unikátní sbírku výtisků nejznámějšího díla Boženy Němcové.

@muzeum-frantiskovylazne.cz

Muzeum ve Františkových Lázních odkoupilo od soukromé sběratelky z Plzně kolekci knih Němcové Babičky vydané za Rakousko-Uherska i z období po založení samostatného Československa. „Teď je potřeba knihy zaevidovat. Během toho procesu bychom chtěli na sklonku tohoto roku ty nejzajímavější kousky představit našim návštěvníkům,“ uvedl ředitel muzea Aleš Česal. Podle něj získalo město sbírku i proto, že právě spisovatelka Božena Němcová dodnes patří mezi nejznámější františkolázeňské pacienty.

Ucelenou a reprezentativní výstavu historických vydání románu Babička uspořádá muzeum za tři roky ke 180. výročí příjezdu slavné české spisovatelky do lázeňského města.

Román Babička s podtitulem Obrazy venkovského života je nejznámější dílo Boženy Němcové, poprvé vydané roku 1855.

Zdroj: rozhlas.cz