Publikováno: 22. 2. 2022

Muzeum vrací sochu moai

Národní přírodopisné muzeum v Santiago de Chile se rozhodlo po 150 letech vrátit sochu moai na Velikonoční ostrov.

@commons.wikimedia.org

Sochu muzeum získalo roku 1870 a se muzeum rozhodlo v obecném světovém trendu revize svých sbírek vrátit 715 kg vážící sochu zpět na ostrov Rapa Nui, v Česku známý jako Velikonoční ostrov. Obřích monolitů je na ostrově více než 800 a jejich stáří i symbolika jsou dodnes předmětem nejen odborných diskusí, ale i konspirací. O popularizaci soch se velmi zasloužil norský dobrodruh, mořeplavec, archeolog a antropolog Thor Heyerdahl, který na ostrově v letech 1955 až 1956 řídil vykopávky. V roce 1986 se jedné z dalších Heyerdahlových výprav zúčastnil i český technik a experimentální archeolog Pavel Pavel ze Strakonic, který se zasloužil o experimentální výzkum možností přesouvání těchto soch.

Navrácení tohoto jedinečného kulturního symbolu je rovněž příležitostí pro ostrovní kulturu původních obyvatel Rapa Nui. Nynějším domovem pro sochu se stane Antropologické muzeum Sebastiána Englerta na ostrově.

Zdroj: museumnext.com, vmo.cz