Publikováno: 25. 1. 2024

Muzeum El Prado mění popisky kvůli inkluzivnějšímu jazyku

Muzeum mění zejména terminologii týkající se lidí se zdravotním nebo duševním znevýhodněním nebo žen.

Muzeum El Prado mění popisky kvůli inkluzivnějšímu jazyku

Madridské Národní muzeum El Prado plánuje změnit formulaci 1 800 popisků vystavených předmětů a 27 tisíc popisků digitalizátů ve své veřejně přístupné databázi. Nahrazeny budou zejména zastaralé termíny související se zdravotním nebo duševním znevýhodněním (např. "osoba s hedikepem" místo "hendikepovaný" nebo neaktuální označení poruch a nemocí) nebo problematické označení žen (nově by ženy vyobrazeny na uměleckých dílech nebo jejich autorky neměly být charakterizovány v prvním místě jako "manželka [někoho]"). Pokud je ovšem nevhodný termín součástí názvu díla, nebude nahrazen.

Jak se vyjádřilo vedení muzea, "El Prado je přesvědčeno o nutnosti přizpůsobit se době, respektovat všechny lidi. Tady nejde o politiku, tady jde o terminologii, lingvistiku a respekt ke všem.“

V současnosti již došlo ke změně několik desítek popisků. Muzeum má na akci pozitivní zpětnou vazbu od návštěvníků, kteří podle portálu Euronews oceňují, že nové texty odráží pokrok v přístupu k lidem odlišným od většiny a myšlenku, že každý individuální člověk má svou hodnotu.

Více informací zde.

Zdroj: euronews.com