Publikováno: 1. 7. 2016

Muzejní spolky a kluby přátel galerií (20. 10. 2016)

Metodické centrum pro muzea výtvarného umění v Národní galerii v Praze a Odbor movitého kulturního dědictví, muzeí a galerií MK ČR srdečně zvou všechny odborné pracovníky muzeí na seminář "Muzejní spolky a kluby přátel galerií", který se uskuteční 20. 10. 2016 v konírně Nostického paláce (MK ČR), Maltézské náměstí 1, Praha 1.
Muzejní spolky a kluby přátel galerií (20. 10. 2016)

Cílem semináře je usnadnění orientace muzeí a galerií v měnícím se právním prostředí a poskytnutí praktických doporučení pro organizaci a spolupráci s galerijními kluby a muzejními spolky. Úplný program bude zveřejněn na webu MC MVU v průběhu září. Zájemci se mohou hlásit prostřednictvím přihlášky do 15. 10. 2016 na e-mail: dagmar.jelinkova@ngprague.cz .

• Pořadatel: Metodické centrum pro muzea výtvarného umění v NG a Odbor ochrany movitého kulturního dědictví, muzeí a galerií Ministerstva kultury ČR
  • Rozsah: celodenní seminář
  • Komu je seminář určen: vedoucí pracovníci a odborní pracovníci muzeí a galerií v ČR, předsedové a jednatelé (tajemníci) galerijních spolků a klubů.

Stručná anotace semináře:

Současná síť galerií – muzeí výtvarného umění vznikla většinou na základě politického rozhodnutí v průběhu 50. - 60. let 20. století. Čas vzniku galerií určil odlišné podmínky pro vznik spolupracujících muzejních spolků, které historicky utvářela vlastivědná či technická muzea. Po roce 1990 řada galerií na podporu práce s veřejností iniciovala vznik galerijního klubu přátel nebo obdobného spolku. Řada galerijních klubů se transformovala z Klubů přátel výtvarného umění, s nimiž galerie před rokem 1989 spolupracovaly.

Organizační změny plynoucí z právních úprav Občanského zákoníku a dalších předpisů, ale také generační obměna v rámci galerií vyvolala potřebu semináře zaměřeného na právní, ekonomické, ale i praktické aspekty činnosti muzejních a galerijních spolků a klubů. Úvodní slovo přednese ředitel OMG Mgr. Pavel Hlubuček. Po shrnutí právního prostředí a nezbytných organizačních náležitostí muzejního spolku na základě odborných podkladů od pana Ondřeje Kašpaříka z OMG MK, vystoupí předsedkyně Společnosti přátel Národní galerie, předsedkyně Společnosti Národního muzea, tajemnice Spolku přátel Muzea umění Olomouc a představí účastníkům organizační know-how svých spolků. Na seminář uzavře vystoupení odpovědného pracovníka OMG o dotačním programu MK ČR pro spolky.

(Zdroj: http://www.mc-galerie.cz)