Publikováno: 3. 3. 2023

Muzejní podpora Fridays for Future

Jak mohou muzea podpořit školní stávky za klima?

Muzejní podpora Fridays for Future

Školní stávky pro klima (ve světě i v České republice známé také pod názvy Fridays for Future, webové stránky české sekce zde) je rostoucí mezinárodní hnutí žáků a studentů, kteří se rozhodli místo docházky do školy účastnit demonstrací, kde žádají, aby byla politiky učiněna rázná opatření proti dalšímu globální oteplování. Kromě mladých lidí se ke hnutí přidávají i vědci, kulturní a další instituce, neziskové organizace, politická hnutí nebo soukromé společnosti. V oblasti muzejnictví působí organizace Museums for Future, celosvětové hnutí muzeí a muzejních pracovníků na podporu klimatických akcí. Organizace zveřejnila seznam 10 bodů, jak mohou muzejní instituce podpořit stávky pro klima. Body 1-5 jsou zaměřeny přímo na podporu samotných stávek, další (6-10) se věnují oblasti udržitelnosti v muzejním provozu.

1. Přivítejte účastníky stávky ve svém muzeu. Vaše toalety, voda z kohoutku a pohodlné sezení jsou pro stávkující přínosem.
  2. Uspořádejte vzdělávací akci pro děti o udržitelné budoucnosti, rodiče se tak budou moci volně účastnit stávky.
  3. Poskytněte prostory pro edukační programy, tvorbu transparentů, workshopy. Své prostory předem nabídněte pořadatelům.
  4. Zapojte se do online akce #ArtStrike, vyberte vystavený exponát a označte jeho zapojení do stávky. Využijte k tomu grafický manuál akce.
  5. Dokumentujte probíhající stávku, ideálně ve spolupráci s jejími účastníky a pořadateli.
  6. Zařaďte do výstav nebo edukačních programů muzea příběhy mladých aktivistů z různých společenských hnutí, historických období nebo světových regionů. Vytvořte a instalujte výstavu věnovanou protestním hnutím, jejich mechanismům a dopadům na společnost.
  7. Ve své kavárně nebo restauraci nabízejte pouze rostlinné potraviny lokálního původu.
  8. Zaměřte se na jeden aspekt muzejního provozu a jeho udržitelnost (energie, doprava, balící materiály apod.)
  9. Propagujte používání veřejné dopravy na cestu do vašeho muzea. Uveďte na vašich webových stránkách nebo letácích podrobné pokyny pro návštěvníky a nezapomeňte zmínit pohodlí.
  10. Přestaňte přijímat finanční dary nebo navazovat partnerství se společnostmi zabývajícími se produkcí a prodejem fosilních paliv.

Více informací zde.

Zdroj: museumsforfuture.org