Publikováno: 21. 2. 2022

Přispějte do sborníku o dětské muzeologii!

Kanadská Carleton University přijímá příspěvky do odborné publikace na téma dětské muzeologie.

Přispějte do sborníku o dětské muzeologii!

Výzkumný projekt Children's Museology, probíhající na Carleton University v kanadské Ottawě, vyhlašuje výzvu na příspěvky do odborné stejnojmenné publikace, která bude jedním ze stěžejních výstupů projektu. Pod dětskou muzeologií se rozumí vznikající obor, který se zabývá "produkcí muzejního obsahu a programů nejen pro děti nebo o dětech, ale také s dětmi a dětmi způsobem, který je zapojí jako ceněné sociální aktéry a nositele znalostí.“ (Více v článku zde

Základní výzkumné otázky sborníka:

• Jak může aktivní účast dětí podpořit změnu v muzejní praxi?
  • Jaké jsou možnosti a výzvy zavedení praktik zaměřených na děti do muzejnictví?
  • Jaké příklady a možnosti zapojení dětí jako společenských aktérů, nositelů znalostí a aktivních přispěvatelů spíše než jen příjemců obsahu muzea, který jim poskytují dospělí, jsou k dispozici pro muzea?
  • Jak mohou muzea lépe sdílet autoritu s dětmi a vymanit se ze statusu quo, kterému dominují dospělí?
  • Jaké jsou možnosti a přínosy dětské muzeologie?

Příspěvek je možné přihlásit do 30. března 2022 na emailové adrese childrensmuseologyvolume@gmail.com.

Více informací zde nebo v příloze.

Zdroj: carleton.ca