Publikováno: 1. 4. 2022

Nová badatelská učebnice Soudobé dějiny

Učebnice vznikla na základě několikaleté spolupráce Ústavu pro studium totalitních režimů, Nakladatelství Fraus a desítek konzultantek a konzultantů z oborů humanitních a sociálních věd i z oblasti praktické výuky.

@fraus.cz

Badatelská učebnice soudobých dějin je v naší zemi výraznou inovací, neboť vychází z konstruktivistického přístupu založeného na interpretaci pramenů a práci se zdroji, rozvíjí historickou gramotnost a slouží k tvořivé a badatelské práci.

Součástí učebnice i doprovodného pracovního sešitu jsou dobové fotografie, reprodukce uměleckých děl nebo archivní dokumenty. Jednotlivé kapitoly pracují i s ukázkami filmů z portálu Dějepis v 21. století, který připravuje Oddělení vzdělávání ÚSTR. Všechny tyto prvky neslouží k pouhé ilustraci textu, ale jsou určeny k analýze. Učebnice navíc nabízí propojení se cvičeními v digitální dílně pro práci s historickými prameny HistoryLab.

Konstruktivistický a badatelský přístup využívají v edukaci také muzea – např. Muzeum města Prahy či Národní muzeum.

Zdroj: ustrcr.cz