Publikováno: 9. 3. 2023

Nabízíme dětem situace, ve kterých se lidsky poznají, říká norský muzejník

Inovativně pojatý památník Falstad Centre a Falstad Museum inspirují tvůrce Institutů Paměti národa.

@pametnaroda.cz

Nadace Falstad Centre byla založena v srpnu 2000 jako národní centrum pro vzdělávání a dokumentaci historie věznění za druhé světové války, mezinárodního humanitárního práva a lidských práv. Instituce disponuje bohatou muzejní sbírkou, jež vznikala od založení prvního Falstadského muzea v roce 1985. V roce 2006 se centrum přestěhovalo do budovy, která byla kdysi hlavní budovou tábora SS Falstad.

Cílem norského památníku Falstad Centre je studenty zaujmout emocionálním prožitkem, vést je ke kritickému myšlení a různorodosti úhlů pohledu na historii. Paměť národa přináší na svém webu rozhovor vedoucí vzdělávacího oddělení Post Bellum Magdalény Benešové se Sebastianem Kleinem, který je ve Falstadu zodpovědný za školní vzdělávací programy.

Setkání kolegů z Post Bellum a Falstad Centre se uskutečnilo v rámci projektů Instituty Paměti národa Nová platforma pro hluboce působivé umělecké zprostředkování osobních osudů na pozadí pohnutých dějin 20.století s použitím nejnovějších interaktivních informačních a komunikačních technologií a Memory of our Nations - Never forget our totalitarian heritage.

Zdroj: pametnaroda.cz