Publikováno: 11. 3. 2022

Měsíc ženské historie v amerických muzeích

Inspirativní projekty muzeí v USA představují ženské osobnosti amerických i světových dějin.

Měsíc ženské historie v amerických muzeích

Ve Spojených státech amerických se již od roku 1987 slaví Měsíc ženské historie (National Women’s History Month). Březen, vybrán kvůli datu Mezinárodního dne žen, je tak v amerických kulturních a vzdělávacích institucích věnován připomínání ženských osobností historie, ale také postavení žen v dějinách a hnutí za jejich emancipaci. V posledních letech se březen jako měsíc věnovaný dějinám žen rozšiřuje i mimo Severní Ameriku a instituce v dalších zemích, včetně evropských, připravují tematické programy a aktivity. Letošní Měsíc ženské historie má za téma Providing Healing, Promoting Hope (ve volném překladu Poskytování léčby, podporování naděje) a zaměřuje se nejen na ženy v pomáhajících profesích, ale také na ty, které v širším slova smyslu přínášely naději a duševní nebo fyzické zdraví v průběhu dějin.

Blog Western Museums Association, která sdružuje muzea na západním pobřeží USA a Kanady, přináší přehled letošních aktivit severoamerických muzeí.

Virtuální National Women’s History Museum letos kromě svých četných online výstav připravilo i portál Women Writing History, který prezentuje deníkové zápisky žen z doby pandemie.

Národní muzeum amerických Indiánů pak nabízí řadu online programů, například možnost do konce března shlédnout film Without a Whisper: Konnon:Kwe o ženách z řad původních národů v americkém hnutí za ženská práva nebo online workshop určený dětem Making Moves: Celebrating Black & Native Women and Girls in Skateboarding věnovaný černošským a domorodým ženám a dívkám ve světě skateboardingu.

Národní muzeum americké historie připravilo video o boji amerických žen za volební právo Brief and Incomplete: Votes for Women. Březnový díl streamovaného pořadu o jídle a jeho roli v kulturních dějinách Food Knowledge is Power bude věnován vaření a jídlu v ekonomicky marginalizovaných komunitách a otázce „food justice“, tedy nerovnoměrnému rozdělení přístupu k jídlu a jeho zdravým variantám ve společnosti. Celý měsíc je také k dispozici rozsáhlý soubor zdrojů v různých formátech (edukační listy, videa, podcasty) k tématu ženské historie, využívajících muzejní sbírky pod správou Smithsonian.

Další projekty muzeí najdete v přehledu zde.

Zdroj: westmuse.org