Publikováno: 27. 5. 2022

Listovatel: Otevřený sešit Karla Placky

Projekt Listovatel vznikl jako diplomová práce na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze na popud pandemické situace a současného nastavení technologického světa.

Listovatel: Otevřený sešit Karla Placky

Projekt Listovatel vznikl jako diplomová práce na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze na popud pandemické situace a současného nastavení technologického světa. Autorkami jsou Karolína Matušková z ateliéru grafického designu a vizuální komunikace a Karla Gondeková.

Listovatel je bezplatná webová platforma distribuující pracovní listy pro děti prvního stupně základních škol nad rámec výuky či pro volný čas. Listy rozvíjí jemnou motoriku, logické uvažování, sebereflexi, kreativitu a myšlení v souvislostech interdisciplinární formou. Obsahem pracovních listů jsou věci kolem nás prolínající se s naším každodenním životem rozdělených do pěti tematických okruhů: komunikace, světlo, čas, stavba a pohyb. Svět objevujeme společně se zvídavým hlavním hrdinou Karlem Plackou přilétajícím z minulosti ve svém vlastnoručně postaveném časolítáku. Děti provádí tematickými okruhy, zkoumá svět kolem nás a hledá návaznosti současného světa s minulostí, kterou sám prožil. Od dětí se učí poznat přítomnost a fungování technologického světa..

S projektem Listovatel již druhým rokem spolupracuje Městské muzeum Lanškroun, které pořádá celodenní akce pro děti odpovídající věkové skupiny. Během akcí využívají muzejní pracovníci pracovní listy dostupné na webovém portálu, které doplňují o informace z regionální historie.

Listovatel

Přehled akcí Městského muzea Lanškroun