Úvodní stránka / Aktuality / Muzejní edukace / Inspirativní programy pro dospělé ve světových muzeích
Inspirativní programy pro dospělé ve světových muzeích
Portál MuseumNext přináší několik inspirativních příkladů programů pro dospělé ze světových muzeí.
Zatímco řada muzeí nabízí pestrou nabídku programů a doprovodných akcí pro dětského návštěvníka nebo rodiny s dětmi, aktivity zaměřené na dospělé představují zcela jinou výzvu. Přitom muzejní instituce mají, stejně jako u dětí, velký potenciál dospělé návštěvníky nejen zabavit, ale také edukovat nebo jim umožnit oddych, kreativní vyžití nebo smysluplné trávení volného času. Nabídka muzeí pro dospělé obvykle zahrnuje přednášky, komentované prohlídky nebo vycházky, kurzy celoživotního učení, rukodělné workshopy. Portál MuseumNext přináší několik inspirativních příkladů ze světových muzeí, které k této cílové skupině, jejím potřebám a preferencím přistupují inovativně.
1. Diskusní série
Londýnské muzeum Victoria & Albert nabízí přednáškovou sérii v atraktivním diskusním formátu. Diskuse, které jsou dostupné prezenčně i online, nabízí nejen tradiční výklad kurátorů nebo odborníků na aktuálně vystavované téma nebo vybraný sbírkový předmět, ale součástí je aktivní zapojení publika. Mezi hosty nechybí ani odborní pracovníci muzea, umělci nebo profesionálové z jiných oborů - v rámci diskusního cyklu Career Insight představují svou práci a kariérní cestu například designér divadelních kulis nebo módní návrhář. Ceny za účast na těchto akcích se pohybují od volného vstupu po 18 liber, cílem je spřístupnit je všem socioekonomickým skupinám. Více informací o sérii Talks zde.
2. Muzejní večery
Čas po skončení otevírací doby většiny muzeí je zároveň časem, kdy pro řadu pracujících lidí začíná jejich volný večer. Muzea tohoto začínají využívat ve formě oddychových večerních a nočních programů pro dospělé, které zahrnují občerstvení, kvízy a další zábavné aktivity. Instituce se tímto spůsobem otevírají i cílové skupině, která během pracovního týdne nemá možnost do muzea zavítat. Příkladem jsou The Science Museum Lates, Tate Modern Lates, Metropolitan Museum of Art Date Nights and Vincent on Friday at The Van Gogh Museum.
3. Kurzy pro imigranty
Nelson-Atkins Museum of Art v americkém státě Missouri spolupracuje s lokální komunitou netradičním spůsobem. Zájemcům o získání amerického občanství z řad imigrantů nabízí kurzy, které je seznámí s historií, geografií nebo legislativou USA. Muzeum aktuálně nabízí čtyři kurzy: Zeměpis a kultura amerických Indiánů, Válka za nezávislost, Občanská válka a Volební právo a hnutí za občanská práva. V nabídce jsou také tematické komentované prohlídky expozicí muzea, kde se účastníci dozvědí o americké historii, kulturní identitě nebo světových kulturách prostřednictvím vystavených uměleckých díl. Kromě znalostí si účastníci mají možnost procvičit si svou angličtinu a naučit se správnou terminologii, kterou poté využijí v testu jazyka a reálií.
Program pro podobnou cílovou skupinu nabízí i Queens Museum ve stejnojmenné newyorské čtvrti. Zde je ovšem zaměřen na relaxaci a wellbeing migrantů, stejně jako na seznámení s americkým uměním a kulturou. Program, který probíhá v několika jazycích největších místích skupin přistěhovalců, zahrnuje besedu s umělci a vlastní umělecké aktivity účastníků.
4. Kurzy mindfullness
Vědecké studie ukazují, že techniky mindfullness mohou zmírnit úzkost, depresi, bolest a stres. Phoenix Art Museum pořádá sezení věnované tomuto přístupu, která jsou bezplatná a otevřená veřejnosti bez nutnosti rezervace. Podle muzea jsou klíčem v efektivnosti programu jeho pravidelnost a finanční dostupnost.
Celý článek zde.
Zdroj: museumnext.com