Publikováno: 6. 10. 2025

Děti a mladé lidi v britských muzeích

Arts Council England zveřejnil studie ukazující, jak muzea podporují kreativitu, učení a pohodu dětí i mladých lidí a jaké bariéry brání jejich zapojení.

Děti a mladé lidi v britských muzeích

Arts Council England představil výsledky dvou výzkumů, které se věnují dětem a mladým lidem v muzeích. Prostřednictvím studie, kterou zadal organizaci Verian, analyzuje, jak se děti a mladí lidé účastní činnosti muzeí a jaké bariéry jim v tom brání. Studie ukazuje, že muzea hrají významnou roli v informálním učení, přispívají ke kulturnímu obohacení, podpoře kreativity a k duševní pohodě dětí všech věkových skupin. 

Studie uvádí také konkrétní případové studie, které demonstrují, jak některá muzea využívají inkluzivní přístupy: např. zřízení „klidných dnů“ v muzeu, aktivní zapojení dětí se specifickými potřebami, participativní výstavy s mladými lidmi v roli kurátorů, a interaktivní programy, včetně hudby a výtvarných workshopů. 

Research to understand the lifecycle of children and young people’s engagement in museums 

Arts Council dále spolupracoval s organizací GEM (Group for Education in Museums) na výzkumu, který obsahuje deset podrobných případových studií a nabízí inspiraci pro zlepšení vzdělávacích i participativních aktivit muzeí. Jsou mezi nimi např. zřízení „klidných dnů“ v muzeu, aktivní zapojení dětí se specifickými potřebami, participativní výstavy s mladými lidmi v roli kurátorů, a interaktivní programy, včetně hudby a výtvarných workshopů. 

Children & Young People Engaging with Museums

Více informací zde.

Zdroj: artscouncil.org.uk