Publikováno: 26. 9. 2017

Muzea usilují o znovuobjevení uměleckých děl rozkradených nacisty

Z konference, kterou pořádalo DCMS (Department for Digital, Culture, Media and Sport) tento měsíc v Londýně, vyplynulo, že se muzea snaží poskytnout informace o svých exponátech, které mohly být získány za Třetí říše krádežemi a rabováním nacistů. Problémem je ale nedostatek zdrojů.

Konference se zaměřila na to, jak by tento proces mohl být urychlen.

Antonia Bostrom z V&A vyjádřila na konferenci své obavy o možnostech menších muzeí dohledat informace - vzhledem k tomu, že i velké muzeum jako V&A bojuje s nedostatkem zdrojů. Tento názor sdílel i Paul Jenkins z Tate, kdy se vyjádřil jednak k nedostatku zdrojů pro výzkum v regionálních muzeích, ale i k chápání celé problematiky. Výzkum také mnohdy vyžaduje výbornou úroveň německého jazyka.

Ve Velké Británii existuje databáze objektů s nejasným původem mezi roky 1933 - 1945, kterou spravuje Collections Trust zde. Pět evropských zemí (VB, Nizozemsko, Německo, Rakousko a Francie) ustanovilo postupy, jak jednat v případě znovuobjevení a vracení ukradených uměleckých děl, tyto postupy ale nejsou jednotné. Do budoucna by bylo přínosné odsouhlasit jednotný mezinárodní postup.

Donnell Deeny, předseda britského poradního orgánu v oblasti rozkradených děl, uvedl, že od roku 2000, kdy byl tento orgán založen, řešil už 20 relevantnch případů, přičemž ve 14 případech byla umělecká díla navrácena žadateli nebo byl žadatel vykompenzován.

Více informací si můžete přečíst zde.

 

Zdroj: http://www.museumsassociation.org/museums-journal/news/13092017-museums-struggling-to-recover-nazi-looted-art