Publikováno: 4. 10. 2022

Výstava fotografií upozorňuje na neetické zacházení se zvířaty

Výstava velkoformátových fotografií v Galerii výtvarného umění v Ostravě se věnuje problematice zacházení se zvířaty — hospodářskými nebo těmi, co žijí ve volné přírodě.

Výstava fotografií upozorňuje na neetické zacházení se zvířaty

V Galerii výtvarného umění v Ostravě byla v polovině září 2022 otevřená výstava velkoformátových fotografií HIDDEN / Zvířata v antropocénu. Výstava, připravena ve spolupráci s organizací We Animals | Media, představuje přes čtyřicet velkoformátových fotografií dvaceti zahraničních fotoreportérů a několik reportážních videí, které upozorňují na neetické chování člověka vůči zvířatům. 

Výstava je rozdělena do sedmi tematických celků, v nichž zvířata hrají hlavní roli: Průmyslové zemědělství, Přeprava živých zvířat, Výzkum, Rybolov, Móda, Zábava a Katastrofa. Vystavené fotografie, zachycující necenzurovanou podobu velkochovů hospodářských zvířat, testů na zvířatech nebo transportů živých zvířat, pořídili jejich autoři často tajně přímo v daných zařízeních, aby odhalili praktiky skryté veřejnosti. Na návštěvníka tak výstava působí sugestivním dojmem, a to natolik, že polská muzea odmítla fotografie vystavit. 

Jak se vyjádřil ředitel galerie Jiří Jůza v rozhovoru pro deník Ostravan: „Výstava HIDDEN v Domě umění nemá ambice udělat z návštěvníků vegany, ale mohla by alespoň částečně změnit obsah jejich nákupních košíků, jak se to teď stalo i mně.“

Výstava potrvá do 20. listopadu 2022.

Více informací o výstavě na webových stránkách GVUO.

Rozhovor s ředitelem galerie zde.

Zdroj: gvuo.cz; ostravan.cz