Publikováno: 10. 9. 2021

Vliv fosilních společností na nizozemská muzea

Vědecká studie zkoumala vliv těžařských společností na narativ v muzeích, která sponzorují.

@artalk.cz

Vědecká studie, která vznikla ve spolupráci vědců z nizozemských univerzit v Utrechtu a Leidenu, se zaobírala vlivem těžařských společností Shell a NAM na muzea Rijksmuseum Boerhaave a Drents Museum, která tyto společnosti rozsáhle finančně podporují.

Autoři článku Gertjan Plets a Marin Kuijt uvádějí, že těžařské společnosti využívají svůj vliv na to, aby prezentovaly v rámci programu muzea svůj pozitivní obraz. Článek upozorňuje, že „dopad na životní prostředí se ztrácí ze zřetele tím, že se instituce zaměřují na výhody ropy a plynu pro vytváření a prosperitu nizozemského sociálního státu a zemědělského průmyslu.“ Ve stálé expozici o historii současné nizozemské vědy a techniky představuje Rijksmuseum Boerhaave společnost Shell jako motor vědy a inovací. Muzea představují své sponzory a fosilní sektor na výstavách, v katalozích a vzdělávacích programech jako národní hrdost.

Autoři článku upozorňují, že tímto počínáním se muzea stávají spoluzodpovědnými za legitimizaci a popularizaci fosilních paliv a tím i za klimatické změny.

Celý článek zde.

Zdroj: artalk.cz