Publikováno: 23. 1. 2024

Oživení zahrady městské galerie Plato

Zahradu, která obklopuje obě strany ostravské galerie Plato, čeká kultivace ve spolupráci s umělci a odborníky. Galerie zde plánuje pořádat programy pro školy i veřejnost.

Oživení zahrady městské galerie Plato

Zahrada vznikla v říjnu 2022 jako permakulturní, tedy ekologická a smysluplně uspořádaná pro lidi i živočichy. Od loňského června o ni pečuje galerie, přičemž ji nazývá Zahradou přítomnosti.

Plato uspělo v programu Národního plánu obnovy zaměřeného na mezinárodní odbornou spolupráci s projektem nazvaným Rezidence: Pionýrské rostliny. Jeho hlavním bodem je právě zdejší zahrada. Program umožňuje zvát umělce na tvůrčí rezidence. Některé pobyty budou směřovat k budování komunitního charakteru zahrady, jiné k pevným prvkům v podobě mobiliáře, který se bude pohybovat na rozhraní umění a designu. Další pomohou zájemcům zorientovat se třeba v teorii zabývající se biotopy a jejich biodiverzitou. Galerie na tom hodlá spolupracovat s dalšími institucemi. Prvním hostem bude umělec a architekt Vojtěch Radakulan, na druhý tvůrčí pobyt Plato pozvalo argentinskou architektku, kurátorku a edukátorku Rosario Talevi žijící v Berlíně.

Zdroj: plato-ostrava.cz