Publikováno: 17. 3. 2023

Národní muzeum daruju dermoplastický preparát ohroženého nosorožce

Národní muzeum darovalo dermoplastický preparát posledního samce nosorožce bílého do Afriky. V Keni se stane symbolem boje za záchranu biodiverzity.

@nm.cz

Nosorožec Sudán byl poslední severní nosorožec na světě, který pocházel z přírody, zároveň to byl poslední samec nosorožce bílého severního na planetě. V Keni se stal symbolem ochrany přírody, keňská strana proto stála o to, aby byl převezený zpět do Afriky.

Preparát poputuje z Prahy, přes Dvůr Králové, Belgii až do africké Keni, kde bude umístěný v nové expozici Národního muzea v Keni. Do Evropy přiletěl jako mladý samec, ve Dvoře Králové prožil více než čtvrt století. Poté v roce 2009 opět odletěl do Afriky do keňské rezervace Ol Pejeta, kde 18. března 2018 uhynul. Jeho ostatky byly následně dopraveny do Čech, aby se z nich vytvořil dermoplastický preparát. Po dohodě jej česká strana daruje Keni.

Dermoplastický preparát nosorožce bílého v Národním muzeu nahradí jeho kostra.

Zdroj: ČTK