Publikováno: 12. 8. 2020

Mohou muzea snížit spotřebu jednorázových plastů?

Tipy na snížení spotřeby plastů v muzeu

@museumnext.com

1) Snižte množství plastových hraček v muzejních obchodech

Ke snížení počtu plastových hraček v obchodě se suvenýry je dobré posoudit životnost daného produktu. Pokud je v obchodě plastová hračka na jedno použití, je vhodné tento výrobek do muzejního obchodu vůbec nezařazovat. Hračky z trvanlivějších materiálů snižují množství odpadu, proto se snažte hledat ideálně hračky od lokálních tvůrců/designérů z materiálů, které neohrožují životní prostředí.

2) Inspirujte zaměstnance – veďte rozhovory na téma šetrnosti k životnímu prostředí

Zvyšování povědomí je prvním krokem k řešení problému. Pokud chcete přejít na určitá opatření týkající se eliminace plastů, je dobré zdůraznit, jaké výhody tato činnost přinese. Zaměstnance muzea je třeba obeznámit s problematikou používání jednorázových plastů a jejich dopadem na životní prostředí.

Pořádejte přednášky, školení a semináře. Pozvěte si odborníky zabývající se tímto tématem, kteří dokáží nadchnout a povzbudit zaměstnance ke změnám. Inspirace je pak může vést k akci.

3) Zorganizujte zážitkovou akci se zaměstnanci

Umožněte lidem problém zažít zblízka. Jako příklad může sloužit zaměstnanecký meeting v podobě úklidu parků, okolí řek apod.

4) Podporujte používání filtrované vody z vodovodu

Plastové lahve na vodu přispívají k největšímu množství plastového odpadu. Snižte závislost na balené vodě a využívejte svého zdroje – kohoutkové vody.

5) Podporujte používání recyklovatelných produktů

Umožněte zaměstnancům využívat opakovaně použitelné produkty – lahve na vodu, nádoby na obědy a svačiny. Obdarujte je těmito produkty a podporujte je v jejich opakovaném používání.

6) Změřte výsledky

Stanovte si pravidelné cíle a časové osy, abyste mohli přehledně zjistit, zda-li jste došli ke kýženému cíli. O kolik jste například snížili spotřebu plastových lahví od doby, kdy jste zavedli používání kohoutkové vody? Věřte, že i malé krůčky mohou dopomoci k šetrné péči o životní prostředí.

Muzea by měla jít ve věci ochrany životního prostředí vždy příkladem. Jejich úkolem je ochrana nejen kultury, ale i přírody. Úsilí těchto institucí může mít velmi pozitivní vliv na životní prostředí. Svým dobrým příkladem mohou totiž ovlivnit velké množství lidí a inspirovat je tak k menší spotřebě nejen jednorázových plastů.

Zdroj: https://www.museumnext.com/article/can-museums-reduce-their-use-of-single-use-plastic/