Publikováno: 12. 6. 2020

Ekologie a muzeum: Inspirace z Velké Británie

Londýnské Horniman Museum and Gardens je lídrem v proaktivním přístupu muzeí k environmentálním tématům.

@horniman.ac.uk

Témata ochrany životního prostředí, udržitelnosti nebo klimatických změn v posledních letech v nebývalé míře rezonují společností. Muzea a galerie jako veřejné instituce se tuto potřebu snaží reflektovat, ať už zařazením environmentálních námětů do svých edukačních programů, nebo aplikováním zásad trvale udržitelného rozvoje do svého každodenního provozu. Evropským lídrem v proaktivním přístupu muzeí k environmentálním tématům je londýnské Horniman Museum and Gardens.

V lednu tohoto roku muzeum zveřejnilo svůj Manifest klimatu a ekologie (ke stažení zde), ve kterém deklaruje své teoretické cíle do dalšího desetiletí i praktické změny zaváděné do provozu instituce. Manifest navazuje na připojení se k vyhlášení globální ekologické pohotovosti z července loňského roku. Představuje výjimečně ucelenou, dlouhodobou koncepci ekologického fungování instituce, od minimalizace odpadu, přes investice do odborného výzkumu, až po reorganizaci a reinterpretaci přírodovědeckých sbírek.

V současnosti Horniman Museum and Gardens využívá pouze obnovitelné zdroje energie, vyloučilo z provozu plasty na jedno použití, kompostuje 97% biologického odpadu a odčerpanou vodu z akvárií používá na zavlažování areálu.  Implementaci cílů manifesta má na starosti koordinátor klimatické a ekologické činnosti za podpory Skupiny pro klimatickou a ekologickou činnost, jejíž členové pocházejí z řad zaměstnanců. 

Ve vztahu k návštěvníkům muzeum pořádá pravidelné umělecké instalace, které upozorňují návštěvníky na problematiku plastů nebo globálního oteplování. Podle ředitele muzea se mohou veřejnosti jevit témata životního prostředí nebo klimatických změn jako děsivá a neuchopitelná, proto je nevyhnutelné zařazovat je do rodinných programů a aktivit s cílem apelovat na společné utváření budoucnosti pro další generaci.

Rozhovor s ředitelem Horniman Museum and Gardens zde.

Více k Manifestu klimatu a ekologie zde.

Zdroje: horniman.ac.uk; kidsinmuseums.org.uk