Publikováno: 9. 5. 2023

MUSEum+ a evropský výzkum rekonstrukce architektury

Ostravské MUSEum+ uspělo v prestižní evropské grantové soutěži a bude se podílet na výzkumu rekonstrukce moderního architektonického dědictví.

@museum-plus.cz

Muzeum v Ostravě zřízené ministerstvem kultury se bude v rámci projektu Horizon Europe podílet na výzkumu rekonstrukce moderního architektonického dědictví, které bude naplňovat ambice nulových emisí skleníkových plynů. Cílem projektu je prostřednictvím neinvazivního měření a aplikace termo omítek a dalších materiálů sledovat, jak se materiály chovají v klimatických podmínkách Ostravy.

Ostrava bude jedním ze čtyř míst – společně s Madridem, Rhodem a Tel Avivem - kde se budou prakticky ověřovat postupy navržené výzkumným konsorciem,“ uvedl ředitel muzea Dvořák. Do konsorcia je zapojeno několik univerzit, například University College v Londýně, Sheffieldská univerzita nebo Polytechnika v Miláně, ale také soukromé firmy jako up2metric nebo Titan Cement. Celý projekt koordinuje Národní výzkumné centrum Demokritos v Athénách.

Oficiální název projektu je The second life of modern period architecture: Resilient and adaptive renovation towards net-zero carbon heritage buildings a bude probíhat v letech 2024–2026.

Zdroj: archiweb.cz; moravskoslezsky.denik.cz