Publikováno: 16. 8. 2022

Ministerstvo kultury z akvizičního fondu galeriím na nákup umění letos nepřispěje

Na koupi uměleckých děl tuzemských galerií přispívá ministerstvo kultury, od roku 2017 mimo jiné prostřednictvím takzvaného akvizičního fondu. Ten je z důvodů státních úspor novým žádostem uzavřen.

@mkcr.cz

Stát loni podpořil nákupy veřejných institucí 20,3 miliony korun; galerie díky tomuto příspěvku nakoupily 131 děl. Přiznávají, že bez této pomoci by se častokrát neobešly. Teď se ale budou muset v nákupech omezit. Ministerstvo kultury na svých webových stránkách zastavení dotací zdůvodňuje vládním opatřením ohledně úspory finančních prostředků ze státního rozpočtu. („Ministerstvo kultury, Samostatné oddělení muzeí, oznamuje ve smyslu vládních opatření ohledně úspory finančních prostředků ze státního rozpočtu, že pro rok 2022 byla zrušena výzva k podávání žádostí o dotace do programu Akviziční fond.“)

Závažným rozměrem činnosti muzeí je, abychom sbírky nejenom spravovali, vystavovali, ale abychom i sbírkotvorný fond rozšiřovali,“ namítá například šéfkurátor Galerie Středočeského kraje (GASK) Richard Drury.

Ve výzvě ještě před zrušením vzbudila diskusi omezující podmínka, že do dotačního programu se nesmí hlásit galerie a muzea zřizována přímo ministerstvem kultury. Pro ně je určen speciální program výkupu kulturních předmětů mimořádného významu. Třeba Uměleckoprůmyslové muzeum koupilo díky tomu kolekci kubistického designu za třicet milionů.

Ministerstvo kultury příští rok počítá s tím, že akviziční fond znovu otevře. V tuto chvíli není jasné, s jakou sumou bude operovat a zda se do výzvy budou moci hlásit galerie, které zřizuje přímo resort.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz; mkcr.cz

Podpořené výkupy v roce 2021