Publikováno: 6. 4. 2022

Mezinárodní den Romů v Muzeu romské kultury

Při příležitosti oslav Mezinárodního dne romů (MDR), který připadá na 8. duben, připravilo Muzeum romské kultury pestrý kulturní program.

@rommuz.cz

V dubnu letošního roku brněnské Muzeum romské kultury rovněž slaví třicet let od svého založení. Při této příležitosti v prostorách svého muzea v Bratislavské ulici v Brně zpřístupní od 7. dubna retrospektivní fotografickou výstavu mapující jeho historii.

Samotná oslava MDR začne 8. 4. od 15 hod. na Dominikánském náměstí slavnostním Průvodem romské hrdosti. Ve spolupráci s neziskovou organizací IQ Roma servis připravilo muzeum od 18 hod. v brněnské Káznici rovněž slavnostní koncert, kde si budete moct poslechnout kapelu Feri & Gypises a také L'udovou hudbu Davida Oláha z Klenovca.

8. dubna pak budou vyhlášeny výsledky druhého ročníku fotografické soutěže Muzea romské kultury, přičemž jak cimbálová hudba, tak fotosoutěž mají úzkou návaznost na fotografickou výstavu Otisk Cest. Fotografie Claude a Marie-José Carret. Ti pravidelně navštěvují Klenovec a s místními Romy mají blízké vazby. I díky tomu vznikl soubor unikátních fotografií, jejichž část je možné vidět na zmiňované výstavě.

Oslavy MDR zakončí 12. dubna jedinečný koncert finské romské zpěvačky Hhilji Gronfors s kapelou, konaný v brněnské Káznici.

Na všechny koncerty je vstup zdarma, zároveň i vstup do Muzea romské kultury je ve dnech 7. a 8. 4. bezplatný.

Více informací najdete na stránkách: Muzeum romské kultury.

Zdroj: rommuz.cz