Publikováno: 5. 2. 2024

Mezinárodní den muzeí 2024

Na 18. května připadá tradičně Mezinárodní den muzeí, jeho letošní téma Muzea, vzdělávání a výzkum zdůrazňuje ústřední roli kulturních institucí při poskytování ucelených vzdělávacích zkušeností.

Mezinárodní den muzeí 2024

Mezinárodní den muzeí 2024 vyzývá lidi k přehodnocení způsobů a vzdělávání a představě budoucnosti, kde se znalosti sdílejí bez omezení a kde se inovace snoubí s tradicí.

Od roku 2020 Mezinárodní den muzeí každoročně podporuje soubor cílů ze 17 Cílů udržitelného rozvoje Organizace spojených národů. V roce 2024 se zaměří na:

• Cíl 4: Kvalitní vzdělávání – zajistit inkluzivní a kvalitní vzdělávání a podporovat příležitosti k celoživotnímu vzdělávání pro všechny
  • Cíl 9: Průmysl, inovace a infrastruktura –vybudovat odolnou infrastrukturu, podporovat inkluzivní a udržitelnou industrializaci a podporovat inovace

Od roku 1977 ICOM každoročně pořádá Mezinárodní den muzeí (MDM), událost, která představuje jedinečný okamžik pro mezinárodní muzejní komunitu. Cílem Mezinárodního dne muzeí je zvýšit povědomí občanské společnosti o tom, že „muzea jsou důležitým prostředkem kulturní výměny, obohacování kultur, rozvoje vzájemného porozumění, spolupráce a míru mezi národy“.

Akce a aktivity plánované k oslavě Mezinárodního dne muzeí, které se pořádají 18. května nebo v blízkém datu, mohou trvat jeden den, víkend nebo i týden. Poprvé se MDM slavil před 40 lety. Jeho cíl je jasný: šířit poselství, že muzea jsou důležitým nástrojem kulturní výměny a obohacování, podporovat vzájemné porozumění, spolupráci a mír mezi národy. Mezinárodní den muzeí přitahuje stále více muzeí po celém světě. V loňském roce se této akce zúčastnilo více než 37 000 muzeí ve 156 zemích.

Více informací: zde

Zdroj: icom.museum