Publikováno: 3. 1. 2022

Živa Award 2022

Nominujte své muzeum nebo kulturní památku na prestižní mezinárodní cenu!

@https://www.fsk.si/cs/

Účelem ceny Živa pro nejlepší slovanské muzeum a nejlepší slovanskou kulturní a přírodní památku je uznat, propagovat, odměňovat a urychlit experimenty, projekty a postupy v muzejním sektoru ve speciálním kulturním a geografickém rámci evropských zemí slovanských národů a rozpoznat specifiky a specifické hodnoty slovanského světa s jeho příběhy, tradicemi a dědictvím, společnými a někdy velmi odlišnými kořeny i problémy.

Cena Živa k účasti zve kandidáty z následujících zemí: Běloruska, Bulharska, Bosny a Hercegoviny, České republiky, Chorvatska, Černé Hory, Severní Makedonie, Polska, Ruské federace, Srbska, Slovenska, Slovinska a Ukrajiny.

Přihlásit se mohou muzea všech typů: historická, přírodní, technická, průmyslová muzea nebo vědecká centra, etnologická, architektonická, literární, hudební, umělecká a další muzea. Muzea mohou být místní, regionální, národní nebo federální. K účasti jsou zvána také soukromá muzea. Přijímány jsou také přihlášky všech druhů kulturních a přírodních památek, jako historické budovy a stavby, památky, architektonická díla, archeologická naleziště, kulturní a přírodní muzejní rezervace, renovované, rekonstruované průmyslové budovy a oblasti, které získaly nový, muzejní a kulturní obsah, díla, propojující práce přírody a člověka, například zahrady a parky – oblasti kulturního dědictví, které mají mimořádnou hodnotu z historického, uměleckého, vědeckého, etnologického nebo antropologického hlediska.

Z českých institucí získaly v minulých ročnících ocenění třeba Muzeum nové generace v zámku Žďár nad Sázavou, Památník Lidice, nebo Národní technické muzeum.

Termín pro zaslání přihlášek je 28. únor 2022.

Přihlašovací formulář

Více informací o projektu Živa Award zde.

Zdroj: fsk.si