Publikováno: 18. 6. 2021

Výsledky Národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2020

Slavnostní vyhlášení výsledků XIX. ročníku proběhlo 17. června 2021.

@AMG

Od 1. ledna 2020 do 28. února 2021 probíhal XIX. ročník Národní soutěže muzeí Gloria musaealis, který společně vyhlásily Ministerstvo kultury, Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s., a Český výbor ICOM, z. s. Soutěž má za cíl upozornit širokou veřejnost na špičkové výkony muzejních institucí i jednotlivých pracovníků v oboru muzejnictví při tvorbě výstav a nových stálých expozic, prezentování sbírek v odborných publikacích či při záchraně a zpřístupňování objektů nebo lokalit našeho kulturního a přírodního dědictví.

Slavnostní vyhlášení výsledků XIX. ročníku proběhlo 17. června 2021 ve Smetanově síni Obecního domu.

Kategorie Muzejní výstava roku 2020

• I. místo – Cena Gloria musaealis – Muzeum města Ústí nad Labem, příspěvková organizace, za výstavu „Písky známé i neznámé aneb Fascinující svět obyčejného písku“
  • II. místo – Východočeské muzeum v Pardubicích za stálou expozici „S. K. L. E. M.: Svět krásy, lehkosti, elegance, magie podle Iva Křena“
  • III. místo – Muzeum a Pojizerská galerie Semily, příspěvková organizace, za výstavu „Bílá místa konce války (1944–1945): Válečná výroba a nucené nasazení v Semilech“
  • Zvláštní ocenění – Centrum kultury a vzdělávání Blatná – Městské muzeum Blatná za stálou expozici „Muzeum všemi smysly“

Kategorie Muzejní publikace roku 2020

• I. místo Cena Gloria musaealis – Regionální muzeum v Teplicích, příspěvková organizace, za publikaci „Umění v nouzi!?“
  • II. místo – Muzeum města Brna, příspěvková organizace, a Fakulta výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně za publikaci „Evropan Adolf Loos: Nejen brněnské stopy“
  • III. místo – Muzeum Blanenska, příspěvková organizace, za publikaci „Blanensko a Moravský kras v pravěku“
  • III. místo – Muzeum hlavního města Prahy za publikaci „Praha průmyslová: Rozvoj pražské průmyslové aglomerace do zániku Rakouska-Uherska“

Kategorie Muzejní počin roku 2020

• I. místo – Cena Gloria musaealis – Národní muzeum v přírodě za projekt „Libušín znovuzrozený: Obnova Národní kulturní památky po požáru“
  • II. místo – Muzeum Těšínska, příspěvková organizace, za projekt „Rekonstrukce výstavní budovy muzea a nová expozice Příběh Těšínského Slezska“
  • III. místo – Muzeum Komenského v Přerově, příspěvková organizace, za projekt „Záchrana a zpřístupnění hradního paláce na Helfštýně“
  • Zvláštní ocenění – Západočeské muzeum v Plzni, příspěvková organizace, za projekt „Revitalizace Národní kulturní památky Vodní hamr Dobřív“
  • Zvláštní ocenění – Židovské muzeum v Praze za projekt „Rekonstrukce Španělské synagogy a nová expozice“
  • Zvláštní ocenění na doporučení čestného výboru soutěže – Národní zemědělské muzeum, s. p. o., za projekt „Genofondový sad starých a krajových odrůd na Kačině“

Cena Českého výboru ICOM

• Muzeum východních Čech v Hradci Králové za výstavu „Uprostřed Koruny české: Gotické a raně renesanční umění východních Čech (1250–1550)“

Seznam oceněných projektů zde.

Prezentace vítězů Národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2020

Zdroj: cz-museums.cz