Publikováno: 1. 10. 2020

Upozornění na hygienická opatření kreativně!

I značení informující o nutnosti nošení roušek nebo dodržování rozestupů lze pojmout nápaditě a tematicky.

@museumsandheritage.com

Návštěvníci muzeí, galerií a dalších kulturních institucí se po jejich znovuotevření musí řídit řadou opatření s cílem omezit možnost nákazy virovou nemocí. Řada zemí zavedla zejména tři pravidla, v České republice známé pod zkratkou tři R: nošení roušek nebo jiného zakrytí dýchacích cest, dodržování rozestupů (dva metry nebo šest stop v zemích nepoužívajících metrický systém) a řádné mytí nebo dezinfekce rukou. Kulturní instituce o nutnosti jejich dodržování informují nejen na svých webových stránkách nebo sociálních sítích, ale také značením v objektech.

Řada muzeí a galerií se právě toto značení rozhodla pojmout kreativně. Předepsaná délka rozestupu tak může být přirovnána k rekordnímu exempláři ovce v Muzeu anglického venkova nebo k vlku, jemuž je věnována část expozice Indiana State Museum. Roušky si pak mohou nasadit sochy v exteriérech muzea nebo exponáty z přírodovědeckých sbírek; jejich umístění na plakáty nebo bannery pak zároveň láká návštěvníky na zajímavé předměty, které mohou zhlédnout v rámci prohlídky. Upozornit na atraktivní sbírkové předměty lze ovšem i u značení délky doporučených rozestupů, umístěných na podlaze nebo chodníku - třeba prostřednictvím obrysu podrážek královských bot z období baroka.

Další inspirativní příklady ze světových muzeí v celém článku zde.

Zdroj: advisor.museumsandheritage.com/features/signs-of-the-times-how-museums-made-social-distancing-signage-an-art-form