Publikováno: 22. 3. 2023

Památky roku 2022 v ČR

Památkami roku 2022 se staly špýchar, který je součástí usedlosti v obci Myštice v Jihočeském kraji, a obnova zahrady ve Slaném ve středních Čechách.

@mkcr.cz

Památku roku každoročně (od roku 2013) vyhlašuje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a je udělována za nejlepší projekt a realizaci obnovy movitých i nemovitých věcí, které mají významné památkové, architektonické nebo urbanistické hodnoty a jsou nositeli specifického charakteru prostředí (nemusí se jednat o kulturní památky dle zákona). Hodnoceny mohou být zejména budovy nebo soubory staveb, např. zámek, hrad, klášter, jejich areál, kostel, palác, radnice, divadlo, obytná stavba, charakteristická část zástavby, jakož i brownfield, veřejný prostor, park, sochy, varhany a jiné umělecko-řemeslné předměty.

Do soutěže se letos přihlásilo 45 objektů ze 14 krajů.  V kategorii malá obnova zvítězila obnova špýcharu v Myšticích v Jihočeském kraji a v kategorii velká obnova zvítězilo město Slaný s první etapou obnovy historického prvorepublikového parku Kumpánova zahrada, park Benar. Připomíná minulost areálu vily Ferdinanda Přibyla s přádelnou a je největší a nejzachovalejší zahradou založenou v meziválečném období ve Slaném. Zahrada vznikla roku 1939 podle návrhu zahradního architekta Josefa Kumpána (1885 až 1961). Od roku 2018 je zahrada s vilou kulturní památkou a dnes je ve vlastnictví města Slaný.

Zdroj: mkcr.cz