Publikováno: 19. 7. 2022

Nová publikace o designu brýlí z Retramusea Cheb

Galerie Retromuseum Cheb vydává knihu Ondřeje Viceny Brejle a okuliare. Design brýlí v Československu 1918–⁠1992 zaměřenou na produkci brýlových obrub ve 20. století.

@facebook.com/retromuseumcheb

Brýle byly podle autorů výstavy dosud neprávem opomíjenou kapitolou našeho designu a módy. V předchozích letech proběhl první průzkum této oblasti, jehož výsledky nyní shrnuje výstava v chebském Retromuseu. Díky němu se podařilo objevit jak zajímavé archivní prameny, tak shromáždit řadu artefaktů, které dokládají bohatou tradici a vynikající kvalitu československého brýlového návrhářství, a to i v porovnání se světovou produkcí.

Projekt Brejle a okuliare byl poprvé v menším formátu představen v roce 2021 na přehlídce Designblok, kde mu byla odbornou porotou udělena Cena za mimořádný počin.

Výstavu v současnosti doplňuje i dvousetstránková stejnojmenná publikace.

VICENA, Ondřej: Brýle a okuliare. Design brýlí v Československu 1918–⁠1992. Cheb: Retromuseum Cheb 2022, 208 s. ISBN: 978-80-87395-48-6.

Zdroj: retromuseum.cz; facebook.com/retromuseumcheb