Publikováno: 25. 4. 2024

Nejkrásnější české knihy roku 2023

Odborná porota v Muzeu literatury zhodnotila tři stovky knih přihlášených do aktuálního 59. ročníku soutěže a zveřejnila seznam nominovaných titulů.

Nejkrásnější české knihy roku 2023

Soutěž Nejkrásnější české knihy roku uděluje ceny v sedmí hlavních kategoriích: odborná literatura, krásná literatura, literatura pro děti a mládež, učebnice a didaktické pomůcky, knihy o výtvarném umění, katalogy a bibliofilie a autorské práce. Též se udělují ceny pro studentské práce a ceny pro mladé profesionální grafiky do 30 let a speciální ceny za mimořádné polygrafické zpracování. Svá ocenění předává i Spolek českých bibliofilů, Unie grafického designu a Spolek českých umělců grafiků Hollar.

Mezi nominovanými tituly se nachází rovněž knihy vydané paměťovými institucemi, a to například v kategoriích:

Knihy o výtvarném umění

• Miloš Budík. Jsem fotograf – Muzeum města Brna
  • Pravoslav Rada – Alšova jihočeská galerie
  • Život sochy v Praze – Galerie hl. m. Prahy

Učebnice a didaktické pomůcky

• Jan Zrzavý – Národní galerie Praha

Katalogy

• Bohemia příběh fenoménu – Kunsthalle Praha
  • Krása – Galerie Benedikta Rejta
  • Seasons – Centrum pro současné umění Praha
  • …Viděl jsem nové nebe a novou zemi – Západočeská galerie v Plzni

Vítězové budou vyhlášeni 12. června 2024 na půdě Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Mikulandské ulici v Praze 1. Nakladatelé knih, které obsadí v každé kategorii první místo, obdrží od Ministerstva kultury odměnu 50 tisíc korun. K soutěži vyjde rovněž katalog, ve kterém jsou představeny všechny nominované tituly. Z vítězné sestavy knih vzniká vzápětí výstava, o kterou je zájem nejen na domácí půdě, ale i na zahraničních knižních veletrzích a na přehlídkách designu.

Zdroj: mkcr.cz