Publikováno: 12. 7. 2022

Mezigenerační učení v oceněném finském projektu

Finský projekt Masters and Apprentices, který obdržel Cenu evropského dědictví pro rok 2022 v oblasti edukace, vytvořil jednoduchý, ale revoluční model předávání dovedností nehmotného dědictví mezi starší a mladší generací po celém Finsku.

@kreativnievropa.cz

Program Masters and Apprentices (Mistři a učni) spojuje děti, mladé lidi i starší generace, aby spolupracovali na společných aktivitách v oblasti kulturního dědictví. Všichni účastníci, mladí i starší, jsou jak mistři, tak učni s cennými dovednostmi své generace, o které se mohou podělit. Projekt, zaměřený na mezigenerační kulturní dědictví, byl financován Finskou kulturní nadací a ministerstvem školství a kultury.

Projekt byl pečlivě naplánován, přičemž návrh konečného modelu projektu tvořily dva pilotní projekty. Všichni účastníci, včetně dětí školního věku (6–18 let) a seniorů nad 60 let, se pravidelně scházeli, aby naplánovali a realizovali společné činnosti. Místní sdružení dědictví a sousedství, muzea, obce a aktéři třetího sektoru po celém Finsku pokračují v implementaci aktivit projektu, které koordinuje Finská federace místního dědictví. Do první etapy projektu se zapojilo na 680 dětí, mladých lidí a seniorů. Doposud byly aktivity realizovány nebo plánovány téměř ve všech regionech Finska.

Projekt úspěšně snížil mezigenerační předsudky a posílil interakci mezi různými generacemi, čímž byla zajištěna kontinuita předávání dovedností nehmotného dědictví. Masters and Apprentices představuje také vynikající model pro vytváření bezpečných sítí vztahů a vzájemného porozumění mezi dětmi přistěhovalců a místní komunitou. Aktivity ukázaly, že různé generace si mají navzájem co nabídnout. Lidé všech věkových kategorií uvedli, že tyto aktivity zlepšily kvalitu jejich života. Starší účastníci se dozvěděli více o zájmech mladých lidí a jejich způsobu vnímání světa a digitálních nástrojů, které používají. Účast v projektu také snížila jejich pocity osamělosti a podpořila integraci do místních komunit.

Finský program Masters and Apprentices byl oceněn Cenou evropského dědictví pro rok 2022 v oblasti „edukace, školení a dovedností“. V letošním roce, kdy si připomínáme 20. výročí této nejprestižnější evropské ceny v oblasti kulturního dědictví, bylo dohromady v pěti kategoriích oceněno 30 výjimečných počinů v oblasti kulturního dědictví z 18 evropských zemí. Tyto kategorie odpovídají nejnovějšímu vývoji a prioritám souvisejícím s politikou a praxí v oblasti kulturního dědictví v Evropě.

Slavnostní vyhlášení vítězů se uskuteční 26. září v Praze na Summitu Evropského kulturního dědictví v nedávno zrekonstruované Státní opeře. Summitu se zúčastní evropská komisařka pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělávání a mládež Mariya Gabriel a výkonný prezident Europa Nostra Prof. Dr. Hermann Parzinger.

Zdroj: europeanheritageawards.eu; kotiseutuliitto.fi; kreativnievropa.cz