Publikováno: 23. 4. 2024

Ceny Gloria musaealis za rok 2023

Do 22. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaelias se přihlásilo 60 institucí; na tři hlavní kategorie soutěže jsou známá nominovaná muzea.

Ceny Gloria musaealis za rok 2023

Nejsilnější kategorií se stala Muzejní výstava roku 2023 (45 soutěžních projektů), následovaná kategoriemi Muzejní publikace roku 2023 (33 soutažních projektů) a Muzejní počin roku 2023 (15 soutěžních projektů).

Muzejní výstava roku 2023

Kategorie byla vyhlášena pro stálé expozice či výstavy využívající sbírek muzejní povahy, které byly veřejnosti zpřístupněny od 1. ledna 2023 do 28. února 2024. V této kategorii soutěžilo 45 přihlášených projektů. Nominovány byly tyto instituce:

• Technické muzeum v Brně (Není Tesla jako Tesla)
  • Národní galerie v Praze (Petr Brandl: Příběh bohéma)
  • Uměleckoprůmyslové museum v Praze (Kabinety: Mistrovská díla uměleckého řemesla 16. a 17. století z českých sbírek)
  • Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem, p. o. (Hérakleitův princip: 100 let uhlí v českém umění)
  • Muzeum Českého ráje v Turnově, p. o. (Krystaly ve službách technického pokroku)

Muzejní publikace roku 2023

Do kategorie mohly být přihlášeny publikace tematicky čerpající ze sbírek muzejní povahy nebo z vědeckovýzkumné činnosti muzea, pokud byly vydány v období od 1. ledna 2023 do 28. února 2024. Do této kategorie bylo přihlášeno 33 soutěžních projektů. Nominovány byly tyto instituce:

• Muzeum města Brna, p. o. (František Kalivoda (1913–1971): Vize a návraty modernismu)
  • Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích, p. o. (Zbožní zítřka: Umění vidět / Mystici, esoterici, mediumici a automatici v českém výtvarném umění)
  • Muzeum T. G. M. Rakovník, p. o. (Královské klenoty ze Mšece a Řevničova: Unikátní nálezy z období stěhování národů ze středních Čech)
  • Muzeum Podblanicka, p. o. (Budování knížecího snu: Krajinářský park ve Vlašimi v 18. a 19. století)

Muzejní počin roku 2023

Předmětem kategorie byly aktivity muzeí, jejichž výsledkem bylo významné či dlouhodobé zkvalitnění sbírkotvorné činnosti, završené od 1. ledna 2023 do 28. února 2024. V této kategorii soutěžilo celkem 15 projektů. Nominovány byly tyto instituce:

• Městské muzeum v Jaroměři (Rekonstrukce muzea a nové expozice)
  • Gočárova galerie (Gočárova galerie v Automatických mlýnech)
  • Národní technické muzeum (Generální oprava parní lokomotivy 464.102 Ušatá)
  • Muzeum Komenského v Přerově, p. o. (Rekonstrukce ORNIS a nová expozice)
  • Muzeum města Ústí nad Labem, p. o. (Databáze starých lomů a dobývek na území NP České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce)
  • Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, p. o. (Revitalizace areálu NKP Ploština a nové expozice)

Vyhlášení Cen Gloria musealis za rok 2023 proběhne v úterý 14. května 2024 od 14.00 hodin ve Smetanově síni Obecního domu v Praze.

Zdroj: cz-museums.cz