Publikováno: 20. 6. 2023

Louvre vystavuje zachráněné artefakty z Ukrajiny

Louvre vystavuje pět středověkých ikon, které byly evakuovány z kyjevských muzeí ohrožených konfliktem.

Louvre vystavuje zachráněné artefakty z Ukrajiny

V květnu letošního roku se pařížská galerie Louvre podílela na evakuaci souboru 16 vzácných předmětů kulturního dědictví z dvou kyjevských muzeí ohrožených probíhajícím válečným konfliktem. Nyní je pět z nich vystaveno v budově Louvru, v křídlu Denon nedaleko slavné Mony Lisy. Z pěti ikon vyobrazujících světce pocházejí čtyři ze 6. a 7. století z Kláštera svaté Kateřiny na Sinajském polostrově, pátá s obrazem svatého Mikuláše je datována do přelomu 13. a 14. století, vytvořena byla v byzantském Konstantinopolu a vyznačuje se zejména detailně vypracovaným zlatým rámem. Otevření dočasné výstavy se účastnil i ukrajinský minister kultury, který ocenil pomoc evropských zemí při záchraně kulturního dědictví Ukrajiny. Samotná akce evakuace byla plánována od podzimu loňského roku, předměty byly převezeny do Francie přes Polsko a Německo.

Louvre zároveň aktuální výstavou ikon chce zaujmout návštěvníky pro téma byzantského a raně křesťanského umění, jelikož na rok 2027 je plánováno otevření nové stálé expozice právě na toto téma.

Celý článek zde.

Zdroj: artnet.com