Publikováno: 9. 12. 2021

Kunsthistorici a restaurátoři objevili skrytý náčrt na Rembrandtově Noční hlídce

Pod vrstvami barev Rembrandtovy Noční hlídky objevili restaurátoři v Rijksmuseu skicu, díky čemuž získali lepší představu o průběhu a tvůrčím procesu při kompozici malovaného výjevu.

@commons.wikimedia.org

Velkorozměrné plátno z roku 1642 ukrývá skicu, ze které se ukazuje, jakým způsobem se ubírala Rembrandtova vize malovaného skupinového portrétu. Podle agentury AFP z náčrtku vyplývá, že Rembrandt van Rijn chtěl původně na přilbu domobrance namalovat peří. Rozhodl se také odstranit meč mezi dvěma hlavními postavami. Podle slov ředitele nizozemského muzea se už delší dobu domnívali, že se pod barevnými nánosy skrývá skica, ale neměli pro to důkaz. Ten přišel v průběhu restaurování jednoho z nejvýznamnějších barokních obrazů, které probíhá před zraky návštěvníků v hlavním sále muzea. 8. prosince došlo k představení výsledků první fáze restaurování plátna, které vede jednak k jeho obnově, jednak k lepšímu pochopení umělcovy techniky.

Celý článek je dostupný zde.

Zdroj: theguardian.com