Publikováno: 26. 2. 2024

Krása diverzity ve vídeňské Albertině

Nová výstava v Albertina Modern se zaměřuje na různé pojetí různorodosti v umění.

Krása diverzity ve vídeňské Albertině

Nová výstava The Beauty of Diversity (16.2.–18.8.2024) v Albertině Modern ve Vídni se zaměřuje na reinterpretaci tradičního uměleckého kánonu a moderního umění s důrazem na diverzitu. Muzeum uvádí, že od svého založení se zaměřovalo pouze na jednostranný pohled na svět prostřednictvím děl umělců, kteří byli převážně bílí, heterosexuální muži. Na výstavě jsou díla například Michelangela, Rembrandta nebo Picassa kontrastována s díly umělců z různých kultur, včetně domorodých a kolonizovaných, sociálního původu nebo sexuální orientace. Výstava přináší díla umělců a umělkyň z Austrálie, Afriky, Asie a Jižní Ameriky, aby poukázala na eurocentrismus v umění a jeho sbírání a vystavování. Specifický důraz je věnován také naivnímu umění a dílům umělců bez formálního uměleckého vzdělání.

Více o výstavě zde.

Zdroj: albertina.at