Publikováno: 7. 11. 2023

Julia T. Bailey je novou ředitelkou Galerie Rudolfinum

Britská historička umění a kurátorka Julia Tatiana Bailey nahradila ve vedoucí funkci Galerie Rudolfinum Petra Nedomu, který stál v čele galerie třicet let.

Julia T. Bailey je novou ředitelkou Galerie Rudolfinum

Současný ředitel Galerie Rudolfinum Petr Nedoma se rozhodl k 31. prosinci 2023 odstoupit po třiceti letech z pozice ředitele galerie. Na jeho místě jej nahradí Juila T. Bailey, která má zkušenosti z prestižních zahraničních institucí, jako je Tate Modern, Viktoriino a Albertovo muzeum či Královská akademie umění v Londýně, ale i z pražské Národní galerie.

Na tiskové konferenci, kde Česká filharmonie, pod níž Galerie Rudolfinum spadá, oznámila nové vedení, zdůraznila Bailey svůj zájem o spolupráci s předními domácími i zahraničními umělci. „Praha má potenciál stát se důležitým centrem světa výtvarného umění. Budu pracovat na tom, aby se čeští a zahraniční umělci i kurátoři setkávali právě v Rudolfinu, které zároveň může pomáhat českým tvůrcům do světa.

Nová ředitelka vzešla z dvoukolového výběrového řízení. Do prvního kola se přihlásilo čtrnáct kandidátů, z nichž do druhého postoupilo pět. Ve výběrovém řízení uchazeče hodnotila a vybírala mezinárodní komise, včetně současného ředitele.

Statistika 30 let Petra Nedomy v čele Galerie Rudolfinum

Počet výstav: 120

Počet vystavujících umělců: 1061

Počet kurátorů: 72, z toho 34 žen