Publikováno: 19. 8. 2010

Jsou muzea továrny na zážitky?

33. číslo časopisu Respekt z roku 2010 přináší obsáhlý článek Martiny Králové "Továrny na zážitky", který je věnován významným českým, resp. pražským muzeím.

Značnou pozornost věnuje autorka článku objektům Národního muzea (Národní památník na Vítkově, Hlavní budova Národního muzea, Musaion), Uměleckoprůmyslovému museu v Praze, Židovskému muzeu v Praze, Národnímu technickému muzeu.  Porovnání expozic jednotlivých kulturních institucí je však pouhou kulisou k popsání procesu, jímž česká muzea evidentně procházejí. Rekonstrukce budov, obměny či vytváření zcela nových expozic, inovativní přístupy k návštěvníkům. Článek se také snaží zodpovědět, kdo bude v budoucnu typickým muzejním profesionálem a zda se muzea obecně posouvají od vědecko výzkumných institucí k "továrnám na zážitky".