Publikováno: 13. 12. 2021

Jak si stojí česká podpora kultury v evropském srovnání plánů obnovy

Evropská síť kulturních organizací a jednotlivců Culture Action Europe (CAE) vydala zprávu o úrovni podpory kulturního sektoru v rámci jednotlivých národních plánů obnovy členských států EU.

©https://www.ne-mo.org/

Kulturní sektor je jedním z nejvíce postižených v důsledku pandemické krize, a proto se řada výzev, ke kterým se přidaly rovněž muzejní asociace, věnovaly právě podpoře kulturního sektoru a institucí kulturního dědictví. Zejména se jedná o výzvy z října 2020 a z dubna 2021, v rámci nichž se více než 110 evropských kulturních organizací zasadilo o zvýšení významu kulturního sektoru při plánování programů pro vyrovnávání se s následky pandemie. V jednotlivých národních plánech obnovy by tak měla být věnována kultuře 2 % prostředků.

České republice v evropském srovnání patří přední příčka, neboť ta ve svém programu počítá s rekordními 4 % na kulturu, což přesahuje zbylé dva státy, které rovněž dosáhly na proklamovaná 2 %, a to Francii a Itálii. Celkově však jen 14 zemí EU zahrnulo kulturu do svých plánů obnovy a ve velké části z nich se počítá s podporou kultury pod 2 %.

Pro srovnání lze uvést, že celkový český rozpočet Národního plánu obnovy tvoří 7 miliard euro, z nichž 290 mil. má být věnováno kultuře. V případě Belgie je to 5,9 miliardy euro s 82,9 miliony pro kulturu (1,4 %) a v případě Francie je to 39,4 miliard při 100 milionech pro kulturu. Nutno však dodat, že u velké části zemí nejsou ještě k dispozici podrobná data k jednotlivým národním plánům obnovy.

Srovnání naleznete zde: Culture in the EU's National Recovery and Resilience Plans.

Zdroj: cultureactioneurope.org, ne-mo.org