Publikováno: 23. 2. 2018

Italská extrémní pravice proti zvýhodněnému vstupnému pro Araby

Egyptské muzeum v italském Turíně začalo nabízet dvě vstupenky za cenu jedné pro arabsky mluvící návštěvníky. Přece jenom artefakty v muzeu pocházejí z Egypta, což je v současné době největší arabsky mluvící země na světě. Krok se ovšem ani zdaleka nelíbí extrémně pravicové straně Bratři Itálie.

V souvislosti s nedávnými volbami a neustávající migrací se může jednat o citlivé téma. Bratři Itálie považují zvýhodněné vstupné za diskriminaci rodilých Italů a zorganizovali i protest před muzeem. Ředitel Egyptského muzea Christian Greco dokonce vystoupil před protestujícími: "Toto muzeum patří všem," prohlásil. Také uvedl, že dvě vstupenky za cenu jedné pro arabské mluvčí nejsou zdaleka jediné zvýhodněné vstupné, které instituce nabízí - do Egyptského muzea se mohly třeba levněji podívat zamilované páry na den sv. Valentýna. Žertem se protestujících zeptal, proč nepřijdou demonstrovat třeba v některý čtvrtek, kdy mají zdarma vstup studenti.

Ředitele Greca se zastal i italský ministr kultury, značná část veřejnosti a mnoho předních italských osobností z oblasti kultury a archeologie podepsalo prohlášení, v němž Grecovy kroky jednoznačně podporují. Nic z toho ovšem Bratry Itálie nepřesvědčilo. Jejich představitel Mollicone mimo jiné prohlásil, že by v podobných institucích neměla vládnout ideologie a celou situaci o vstupném označil za "západní nemoc". Malá, ovšem dostatečně výrazná, politická strana patří do koalice vedené Silviem Berlusconim.

Celý článek zde