Publikováno: 14. 7. 2022

Interaktivní výstava upozorňuje na potřebu prevence rakoviny prsu

Výstava ilustruje techniku samovyšetření prsou na dílech renesančních mistrů.

Interaktivní výstava upozorňuje na potřebu prevence rakoviny prsu

Muzeum hispánsko-amerického umění Isaaca Fernándeza Blanca v argentinském Buenos Aires představilo netradiční interaktivní výstavu s názvem Umění samovyšetření. Výstava vyzývá návštěvníky, aby se dotkli kopií známých díl mistrů jako Rubens, Raffael nebo Rembrandt. Na obrazech se totiž skrývá nečekané překvapení - na prsníku každé ze zobrazených žen je možné nahmatat bulku, kterou není možné vidět prostým okem. Výstava, připravená ve spolupráci s charitativní organizací Macma, má za cíl edukovat návštěvníky v oblasti prevence rakoviny prsu formou pravidelného samovyšetření.

Po staletí ani portrétované ženy, ani umělci nebo tisíce návštěvníků, kteří umělecká díla viděli, nedokázali rozpoznat příznaky rakoviny prsu. Totéž se děje dnes: mnoho žen v naší zemi neví, jak je poznat. Proto jsme chtěli, aby tato výstava pomohla zvýšit povědomí o důležitosti rozpoznání počátečných symptomů,“ vysvětluje muzeum.

Celý článek zde.

Zdroj: museumnext.com