Publikováno: 27. 10. 2023

Hravý výstavní design

Portál MuseumNext přináší inspirativní příklady výstav s interaktivními, imerzivními nebo multisenzorickými prvky.

Hravý výstavní design

Lidé všech věkových kategorií se učí mnoha způsoby. Řada muzeí se již snaží do výstav zakomponovat interaktivní, imerzivní nebo multisenzorické prvky. Často jsou ale tyto aktivity zaměřeny na dětského návštěvníka. Portál MuseumNext přináší několik příkladů výstav, které se hravým nebo neobvyklým způsobem snaží oslovit návštěvníky všech věkových kategorií a umožnit jim odnést si zážitek a nové znalosti netradičně.

• Alice: Curiouser and Curiouser (V&A South Kensington, Londýn)

Výstava věnovaná životu a dílu Lewise Carrolla svým designem působila trochu jako z říše divů. Každý kousek výstavního prostoru byl vyplněn imerzivními instalacemi, pohyblivými projekcemi nebo skrytými překvapeními, po kterých mohl návštěvník pátrat během celé výstavy.

• Bad Bridget (Ulster American Folk Park, Omagh)

Výstava prezentuje příběh mladé ženy, která na sklonku 20. století emigrovala z Irska do USA. Použitá metoda storytellingu je umocněna tím, že návštěvníci mají možnost ucítit vůně a zápachy spojeny s jednotlivými úseky příběhu, od dýmu vzniklého při pálení trávy a vlhké irské půdy, přes zatuchlý zápach podpalubí transatlantického parníku, až po slaný vzduch trhoviště v bostonských docích.

• stálá expozice Burrell Collection (Glasgow)

Provokativních texty doprovázející výstavu olejomaleb kladou otázky s otevřeným koncem. Otázky nasměrují návštěvníky k detailům uměleckých díl, které jsou jinak snadno přehlédnutelné, a mají ambici podnítit zamyšlení a diskusi.

Celý článek zde.

Zdroj: museumnext.com