Publikováno: 26. 9. 2017

Guggenheim Museum stahuje díla z nové výstavy kvůli problematice týrání zvířat

Guggenheim Museum v New Yorku souhlasilo, že z připravované výstavy Art and China after 1989: Theatre of the World stáhne tři díla, kvůli kterým se potýká s ostrou kritikou ze strany široké veřejnosti - díla, ve kterých jsou zvířata vyobrazena takovým způsobem, který hraničí s týráním.

Tato tři díla jsou dvě videa obsahující živá zvířata a jedna instalace, která obsahuje živý hmyz a ještěrky. Součástí výstavy se nestanou, jak muzeum uvedlo, kvůli obavám o bezpečnost návštěvníků, zaměstnanců a "hlavních protagonistů".

Terčem kritiky ze strany ochránců zvířat se Guggenheim Museum stalo už, kdy výstavu začalo propagovat.

Jedno ze zmíněných videí má název Dogs That Cannot Touch Each Other a jedná se o záznam z roku 2003, na kterém proti sobě běží dva páry buldoků na běžících pásech. Z videa od umělců Sun Yuan a Peng Yu je postupně patrné, že jsou psi unavení.

Přestože bylo toto dílo vystaveno už dříve v Asii, Evropě a ve Spojených státech, Guggenheim Museum vydalo oficiální prohlášení, kde lituje svého rozhodnutí dílo vystavit a označuje ho za příliš násilné. Prohlášení si můžete přečíst zde.

Ještě týden před tím však Guggenheim Museum dílo hájilo s tím, že je úmyslně provokativní a jeho záměrem je prozkoumat a kriticky zhodnotit systémy moci a kontroly.

Organizace ASPA (American Society for the Prevention of Cruelty to Animals) se ale vyjádřila, že se takovéto běžící pásy běžně používají při trénování pro zápasy psů a že mají za účel vzbudit ve zvířatech agresi. Více v jejich tiskovém prohlášení zde. K výstavě se vyjádřila i organizace PETA v otevřeném dopise muzeu zde.

Petici na stažení těchto děl z výstavy podepsalo přes 550 000 lidí.

Zdroj: https://www.theguardian.com/artanddesign/2017/sep/26/guggenheim-museum-artworks-animals-threats-violence