Publikováno: 22. 6. 2023

Disposal Toolkit

Praktický návod pro muzea, jak postupovat při vyřazování předmětů ze svých sbírek.

Disposal Toolkit

Integrální součástí zodpovědného sbírkotvorného managementu je rovněž odpis vybraných exponátů ze sbírek muzeí. Vzhledem k tomu, že nezanedbatelnou část sbírkových předmětů muzeí tvoří dary a pozůstalosti, je nutné, aby byl proces vyřazování exponátů transparentní a dobře komunikován.

Praktický toolkit provede muzea procesem směřujícím k odpisu sbírkových předmětů z jejich sbírek. V sedmi kapitolách představí prospěšnost a smysl, stejně jako možné problémy tohoto procesu. Velká pozornost je zde věnovaná způsobům vyřazení exponátu – ten může být například bezúpatně darován vybranému muzeu či jiné instituci, vyměněn za jiný předmět, veřejně prodán či vrácen dárci.

Disposal Toolkit je volně ke stažení: zde

Zdroj: museumsassociation.org