Publikováno: 8. 8. 2023

Díla Gertrud Kauders – nové přírůstky do sbírek ŽMP

Do sbírek Židovského muzea v Praze přichází významná část unikátního nálezu výtvarných děl pražské malířky židovského původu.

@jewishmuseum.cz

Výtvarnice Gartrud Kauders, jež se narodila ve stejném roce a stejně jako Franz Kafka do pražské německé židovské rodiny, byla na téměř osmdesát let zapomenuta. V roce 2018 dělníci během rekonstrukce domu na Zbraslavi nalezli na půdě umělčina plátna, která si zde před deportací do Terezína v roce 1942 schovala u přítelkyně ze studií na AVU Natálie Jahůdkové. Druhou světovou válku Kauders nepřežila, po deportaci do terezínského ghetta byla zařazena do transportu směřujícího do Lublinu, než však vlak dorazil do místa určení, byla během selekce přeřazena do jiného transportu a odvezena do vyhlazovacího tábora v Majdanku.

Celý Gertin ateliér byl objeven zcela náhodou při rekonstrukci zbraslavského domku. V roce 2019 se o nálezu dozvěděli potomci Gertina jediného synovce, Cornelia Kauderse, žijící na Novém Zélandu a v Austrálii. Po dlouhém jednání dosáhli v květnu 2022 dohody o vydání a zhruba po roce dospěli k definitivnímu rozhodnutí, jak se nejlépe postarat o Gertin umělecký odkaz. Přestože největší hodnotou souboru je jeho celistvost, dědicové nakonec došli k závěru, že z praktických, ale i pietních a dalších důvodů bude nejlépe početné dílo rozdělit do několika menších celků a zajistit tak jeho zastoupení ve vícero významných sbírkách na třech kontinentech. Největší část souboru čítající na 380 prací, z nichž tvoří převážnou část kresby, ovšem připadla jako dar pražskému Židovskému muzeu, jehož šéfkurátorka Michaela Sidenberg se od počátku podílela na záchraně a dokumentaci unikátního nálezu.

Tisková zpráva ŽMP

Zdroj: jewishmuseum.cz