Publikováno: 20. 4. 2022

„Vždyť to psali na netu“ – výstavou proti dezinformacím

Studenti digitálního designu ze Zlína se snaží ukázat, jak se zorientovat v dezinformacích. Pomoci má výstava i navržené pomůcky do výuky mediální gramotnosti.

„Vždyť to psali na netu“ – výstavou proti dezinformacím

Pod iniciativou Zvolsi.info studenti Ateliéru digitálního designu Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně vytvořili výstavu zabývající se tématy dezinformací a fake news a navrhli pomůcky pro mediální výchovu.

Prostřednictvím výstavy komunikovat problematiku dezinformací napadlo už ve Francii a v Izraeli. První výstavu dezinformací pořádalo izraelské Haifa Museum of Art v roce 2019. Výstava poukazovala na stírající se rozdíly mezi pravdou a lží a ztrátu důvěry v zavedené instituce. Druhou výstavu s názvem Fake-news bylo možné navštívit minulý rok v centru Paříže. Dvě patra ukazovala nejen na praktiky, kterými autoři dezinformací matou okolí, ale návštěvníci se mohli podívat na nejznámější deepfake videa nebo na stroj, který v reálném čase tiskl právě zveřejněné dezinformace.

Výstava poukáže mimo jiné na kognitivní zkratky a lenost našeho mozku, kvůli kterým přirozeně podléháme zkreslením. Návštěvníci se dozvědí základní poučky, jak se nenechat na internetu ošálit a na co si dávat ve virtuálním prostředí pozor. Mladí designéři vycházeli z knihy o dezinformacíchsurfařova průvodce po internetu a průvodce po sociálních sítích

Více informací o výstavě a celém studentském projektu: zde

Práce mladých designérů můžete vidět v rámci Zlin Design Weeku od 6. do 13. května 2022 na zámku ve Zlíně.